Naujienos   Žemėlapiai   Fotogalerija   Struktūra ir kontaktai
 
Apie parką
Informacija lankytojams
Informacija gyventojams
Lankytojų centras
Teisinė informacija
Administracinė informacija
Paslaugos
Leidiniai
Nuorodos

© Metelių regioninis parkas
Naujienos

Tradicinė architektūra naujos statybos pastatuose

 Metelių regioninis parkas esantis Lazdijų ir Alytaus rajonuose apima nemažai kaimų su savita Dzūkijos kraštui architektūra, šiam regionui būdingomis mažosios kraštovaizdžio architektūros formomis.
Namo statyba nėra vienadienis ir nereikšmingas dalykas. Tam, kad žemės sklype iškiltų pastatai reikalingos didelės investicijos, begalė idėjų, bei daug darbo. Tradicinis_dz__ki__kas_gyvenamasis_namas.jpg

Vienas ypatingai svarbus aspektas tas, jog statom namą tam, kad jame gyventume ne vienerius metus. Tai ilgaamžė investicija, kuri turi būti patogi, miela akims ir širdžiai, artima kraštui kuriame gyvename. Senųjų vietos tradicijų pritaikymas naujos statybos pastatuose nėra nereikšmingas dalykas, ar tiesiog kažkieno sumanymas. Tai mūsų praeities nykstanti dalis, kurią privalome išsaugoti. Nėra būtina statyti lygiai tai pat, kaip kad senovėje, svarbu pasistengti išlaikyti pagrindinius tradicinės architektūros bruožus. Nors Lietuva medinės architektūros kraštas, tačiau dėl medžio neilgaamžiškumo stengiamasi pakeisti šia medžiagą patvaresne. Medinis pastatas kai kieno manymu  ,,malkų krūva“ , be viso ko dar reikalaujanti priežiūros.  Iš dalies tai tiesa, tačiau  pažvelgus giliau galima teigti, jog mediniai namai yra sveikiausi, ekologiškiausi ir tinkamiausi žmogaus gyvenamajai aplinkai. O kuris iš mūsų  nenori gyventi sveikai?  Taigi tam, kad gautume, turime ir duoti, šiuo atveju statyti medinius pastatus, kartu bent dalimi pratęsiant senolių tradicijas.

                      Visų pirma ruošiantis kurti sodybą reikia atkreipti dėmesį į nusistovėjusį sodybos pastatų išdėstymą. Ankstesniais laikais žmonės gyveno ne padrikoje iškreiptos formos sodyboje. Buvo laikomasi daugiau uždaro, ištęsto stačiakampio sodybos plano su aiškiomis ribomis; stačiakampiu kiemu, kuris suskirstytas į gerąją ir ūkinę zonas. Pastatai turėtų būti kuo proporcingesni, statomi iš vienodų medžiagų, stengiantis parinkti vienodesnes, artimas gamtai, spalvas. Rekomenduojama nenaudoti sintetinių medžiagų ir gaminių (plastikinių apdailos lentelių, plastikinių langų ar durų,  įmantrių spalvų stogo dangų). Prieš įgyvendinant idėją kurti sodybą rekomenduojama susipažinti su toje teritorijoje galiojančiais reikalavimais. Visoje Lietuvoje statybos reguliuojamos įstatymais, reglamentais, taisyklėmis. Saugomose teritorijose yra numatyti papildomi reikalavimai statybai, kurių privalu laikytis, siekiant kad  kaimo vietovėse nekiltų ,,dangoraižiai“ ar svetimi savo neįprasta išvaizda pastatai,  užgožiantys bei teršiantys nuostabų kraštovaizdį.

                      Norintiems susikurti sodybą pagal senąsias tradicijas pravartu pasižvalgyti po dar išlikusius senuosius pastatus. Keliaudami po kaimus nepamatysime ne vieno iššaukiančiai atrodančio ilgaamžio pastato. Mūsų senoliai, gyvendami santarvėje su gamta, kurdami sodybą stengėsi išlaikyti tam tikrą ribą, o ne viešai demonstruoti savo vidines problemas.

                      Kuo arčiau natūralumo tuo geriau. Geriausia medinio namo fasado apdailoje derinti natūralias medžiagas: akmenį, molį, plytas. Stogo danga taip pat geriausiai atrodo iš natūralių medžiagų, tokių kaip šiaudai, skiedros, gontai. Šiuolaikinėje statyboje stogams gali būti naudojamos modernios natūralių spalvų dangos (neįmantraus profiliavimo skardos lakštai, bituminės ar betoninės čerpės ir pan.).

                      Senieji pastatai būdavo statomi ne itin dideli, jų sodyboje būdavo maždaug 4 – 5. Sodybą sudarė: gyvenamieji (troba, stuba), ūkiniai (kluonas, tvartas (buvo stambesni nei visi likusieji pastatai)), grūdams laikyti (svirnas) ir kiti  pastatai (pirtis, rūsys). Pastatai buvo dvišlaičiais, keturšlaičiais stogais, dengti šiaudais arba skiedromis. Stogų danga priklausė ir nuo vietovės, gyvenantys prie ežerų stogus dengdavo nendrėmis, gyvenantys atokiau nuo vandens telkinių naudojo šiaudus. Sodybos pastatus statydavo stačiakampius, su priemene viduryje, kuri jungė atskirus namo galus.  Statant naujos statybos pastatus ūkinių pastatų sienoms gali būti saikingai naudojamas akmens mūras bei molis. Senuosiuose pastatuose langai nedideli, (ūkiniuose langai maži) suskirstyti į 6 dalis, įvairiai papuošti. Durys dažniausiai buvo vieno sluoksnio sukaltos iš vertikalių lentų. Norint pasigaminti duris artimas tradicinėms, puiki išeitis perteikti senąją durų puošybą - kalti  lenteles sukuriant tradicinius raštus. Taip pat didelis dėmesys buvo skiriamas toms pastato vietoms kurios labiau matomos. Vienos iš tokių svarbių konstrukcinių elementų užbaigimai: sijų, gegnių galai, rąstų jungimai kertėse, stogelių atramos ir kt.

                      Sveikintina naujos statybos pastatuose panaudoti puošybos elementus, kurie praturtintų patį statinį bei sodybą.

                      Viena iš namo puošmenų - prieangis, patalpa pro kurią patenkama į namą. Šiai namo daliai buvo teikiamas nemažas dėmesys, jį stengdavosi puošti įvairiais drožiniais. Pagrindines puošybos detalės - karnizai bei skliautai. Tvoras statydavo vertikalių (rečiau sukryžiuotų) profiliuotų ar kiaurapjūviu išpjaustytų lentelių. Įstiklintuose uždaruose prieangiuose nemaža puošybos dalis tenka langams, jų suskirstymui, raštų suderinimui.

                      Iš mažų dalelių susidedanti visuma atkartoja žmogaus gyvenimą. Žmogų supanti aplinka ne kas kita kaip jo praeities, bei dabarties liudininkas ateityje. Kur mes  gyvensime, kokia aplinka mus sups daugiau ar mažiau priklauso nuo mūsų pačių. Širdžiai miela matyti jaukią sodybą įsikūrusią tarp Dzūkijos kalvelių, apsuptą žaliuojančių miškų, atkartojančią praeities vertybes.
Grįžti
  

  

  

 

Metelių regioninio parko direkcija. Valstybės biudžetinė įstaiga.
Seirijų g. 2, Metelių k., 67482 Lazdijų raj., tel./faks. (8-318) 43 649, el. paštas info@meteliuparkas.lt.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 293371090.