Naujienos   Žemėlapiai   Fotogalerija   Struktūra ir kontaktai
 
Apie parką
Informacija lankytojams
Informacija gyventojams
Lankytojų centras
Teisinė informacija
Administracinė informacija
Paslaugos
Leidiniai
Nuorodos

© Metelių regioninis parkas
Naujienos

Medinė architektūra ir jos privalumai

Kadangi mūsų kraštuose klimatas pakankamai vėsus, o Lietuvos teritorija jau nuo senų laikų buvo miškų kraštas, mediniai pastatai iš gulsčių apvalių ir tašytų rastų mūsų krašte atsirado jau labai seniai. Ši statybinė medžiaga buvo pati populiariausia ir nuolatos naudojama daugiau nei tūkstantį metų. Istoriškai taip jau susiklostė, jog lietuvių pamėgta medžio statyba tapo patogumo ir sveikatos idealu.  

   Mediniai rastų namai puikiai tinka bet kokiomis klimato sąlygomis, nes juose vasarą nekaršta, o žiemą nešalta. Juk mediena turi savybę kaupti šilumą vasaros metu ir saugoti ją per visą žiemą. Didesnių karščių metu mediniame name visada vėsu, nėra tvanku. Mediena atitinka visus sanitarinius higienos reikalavimus. Per medinį rastą dėl jo kamieno sandaros, nepastebimai vyksta nuolatinė oro kaita, todėl savaime suprantama, nereikalingi oro kondicionieriai. Gyvenimas mediniame name žada daug gero ir žmogaus sveikatai: nustatyta, kad šilta medianos spalva teigiamai veikia žmogaus psichinę būklę, ramina nervų sistemą ir sukuria palankias sąlygas pilnaverčiam poilsiui, rastinio namo patalpose nesklando dulkes, spygliuočių rastuose likę sakai teigiamai veikia rastiniuose namuose gyvenančių žmonių kvėpavimo takus. Medžio 22 cm storio rastų siena saugo šilumą taip pat kaip metro storio mūro siena ir jos nereikia papildomai apšiltinti. Medinės sienos sukaupia šilumą ir ją tolygiai paskirsto visoje patalpoje, todėl rąstiniame name nebus šalta net per didžiausius šalčius.  

    Kadangi Lietuva turi labai senas ir gilias etnokultūros tradicijas, statant rąstinius namus būtina į jas atsižvelgti. Neretai žmonės nežinodami savo krašto tradicijų pasistato rusiško, ar norvegiško stiliaus elementų turinčius rąstų namus, kurie neturi nieko bendra su tradicine architektūra ir nedera prie susiklosčiusio kraštovaizdžio. Norint išvengti tokių klaidų, prieš statant, reikėtų pasidomėti apie konkrečiam regionui būdingą tradicinę architektūrą.

     sodyba_1.JPG                                                                                         

 (Dalis medžiagos panaudota iš 2010 m. leidinio Nr.2(4) Green'as)
Grįžti
  

  

  

 

Metelių regioninio parko direkcija. Valstybės biudžetinė įstaiga.
Seirijų g. 2, Metelių k., 67482 Lazdijų raj., tel./faks. (8-318) 43 649, el. paštas info@meteliuparkas.lt.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 293371090.