Naujienos   Žemėlapiai   Fotogalerija   Struktūra ir kontaktai
 
Apie parką
Informacija lankytojams
Informacija gyventojams
Lankytojų centras
Teisinė informacija
Administracinė informacija
Paslaugos
Leidiniai
Nuorodos

© Metelių regioninis parkas
Naujienos

Onutės apdovanotos sveikinimais iš paukščio skrydžio

  Praėjusį šeštadienį Metelių regioniniame parke, prie Prelomciškės piliakalnio, ant Dusios ežero kranto šurmuliavusi Oninių šventė priviliojo būrius pramogų ir linksmybių ištroškusių piliečių ne tik iš Dzūkijos, bet ir kitų regionų. Nors dangus grasino prakiurti lietumi, nebodami jokių gamtos negandų, Dusios link kulniavo, riedėjo automobiliais, o kai kurie vietiniai jaunikaičiai ir vežimais atidardėjo į kasmet organizuojamą šiame krašte populiariausią Oninių šventę. Iš viso dalyvių susirinko per tris tūkstančius!

Šventoji Ona yra ypatinga moterų globėja ir užtarėja. Seniau kai kur Lietuvoje ji, kartu su šventąja Agota, buvo laikoma ir saugotoja nuo ugnies bei gaisro. Picture_168.jpgOninių liaudišką sampratą taikliausiai nusako priežodžiai: ,,Šventa Ona - duonos ponia“, ,,Šventa Ona - gera žmona: aptepa duoną su smetona“, ,,Šventa Ona - gera žmona: duoda pieno po uzboną“. Tai ir prinokimo šventė, nes jau apstu prisirpusių uogų, pasikasama šviežių bulvių, pasikepama naujo derliaus duonos ir rengiamos vaišės, o temstant – vakaronės. Tikėta, kad kopūstai geriau suks gūžes, jei per Onines arba išvakarėse jas gerai apspaudysi rankomis.

Renginį prie Dusios ežero vedė Lazdijų kultūros centro darbuotojai Daiva Andriuškevičienė ir Arūnas Maciulevičius, vaidindami darnią šeimą, kurioje pirmuoju smuiku griežė žmona Marceliukė - Ona. Ir ne dyvai – tądien buvo švenčiamos jos vardinės, todėl vyras, kaip beišmanydamas iš paskutiniųjų stengėsi įtikti savo išrinktajai ir visoms Onutėms, kad moterims šventės prisiminimai neišdiltų visus metus, kol ateinančiais susilauks dar didesnių prizų ir siurprizų! Nuotaiką dailiosios lyties atstovėms lyg ant mielių kėlė renginio vedėjos Onutės brolis Stasys, atkakęs iš tolimosios Žemaitijos susirasti sau antrąją pusę. Vyriškis, pasipuošęs kaip tikras jaunikis raudona gėle atlape, nepailsdamas nešiojo lagaminą su svogūnais ir be perstojo šokdino į akį kritusias moteriškaites. Tačiau savo širdies damos šventėje nesutiko, nors visiems pademonstravo jai iš anksto nupirktą vestuvinę suknelę. Taigi nusprendė piršlio juostą užrišti rajono merui Romui Apanavičiui, įpareigodamas valdininką pripiršti jam mylimąją.

Surengti nepakartojamą fiestą padėjo pulkai muzikantų, dainininkų ir šokėjų. Autentišku instrumentu – skrabalais nuotaikingai grojo Regimantas Šilinskas iš Klaipėdos, naują programą pristatė Laimutis Purvinis, begalę aplodismentų pelnė jaunoji solistė Laurita Klimavičiūtė iš pop grupės ,,Lašeliukai“. Dainas ,,be stabdžių“ traukė ,,Naujieji lietuviai“.

Atvykėliams iš svetur nenusileido ir vietiniai saviveiklininkai: Stebulių kaimo kapela, vadovaujama. Juozo Adomaičio, Teizų vokalinis ansamblis su vadove Onute Jonuškiene bei Leipalingio pagrindinės mokyklos armonikierių duetas. Žalioje vejoje trypė Lazdijų kultūros namų vyresniojo amžiaus šokių kolektyvo ,,Lazdija“ nariai. Šįkart su vyru smagiai sukosi ir pati vadovė Janina Dereškevičienė. Roma Juškauskienė, Teizų laisvalaikio salės meno vadovė, organizavo įvairius žaidimus mažiesiems.

Picture_120.jpgOnutės, kurių šiemet šventėje dalyvavo 22, buvo pasveikintos iš paukščio skrydžio. Virš susirinkusiųjų šventės dalyvių sklandė lėktuvas, paskui save tempdamas didžiulį raudoną užrašą: ,, Sveikiname Onutes“.

Lazdijų kultūros centras joms skyrė vazonėliuose žydinčias pelargonijas, kurias įteikė ,,Lazdijos“ šokėjai. A.Ališausko įmonė ,,Šaltekšnis“ – didžiulį sūrį. Dosnūs buvo ir varduvininkes sveikinę rajono valdžios atstovai, kiti politikai. Rajono meras Romas Apanavičius padovanojo šakotį ir šampano dėžę nuo Seimo nario Justino Karoso. Rajono savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Salatka, sveikindamas varduvininkes, perdavė vicemero Artūro Margelio linkėjimus ir lauktuves - šakotį bei trijų mėnesių nemokamą laikraščio ,,Dzūkų žinios“ prenumeratą. Buvęs kandidatas į Seimo narius Algis Baranauskas skyrė spalvingą fejerverką, vėlų vakarą nutvieskusį žvaigždėtą dangų.

Romantiškai nusiteikę šventės dalyviai galėjo paplaukioti jachta ,,Skorpionas“ bei Metelių regioninio parko atstovo Ramūno Krugelio vairuojama didžiule žvejų valtimi, idant pasigrožėtų Dusios ežero pakrančių peizažais: didingu Prelomciškės piliakalniu, iškilusiais Kryžių koplyčios bokštais, iš vandens išnyrančia ryškiaspalve vaivorykšte.

Mėgėjai paprakaituoti irgi nebuvo nuskriausti. Jie traukė virvę, kilojo svarstį. Tiems, kam nesisekė meilėje, laimę bandė loterijoje, laimėdami pyragų, alaus, sūrių, saldumynų, arbūzų. Tik ožiuko savininkas, nesulaukęs laimingo bilieto paskelbimo, matyt, neiškentė ir pasiėmė gyvulėlį pirma laiko.

Dalė Juknevičienė, Metelių regioninio parko vyr. kultūrologė.  
Grįžti
  

  

  

 

Metelių regioninio parko direkcija. Valstybės biudžetinė įstaiga.
Seirijų g. 2, Metelių k., 67482 Lazdijų raj., tel./faks. (8-318) 43 649, el. paštas info@meteliuparkas.lt.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 293371090.