Naujienos   Žemėlapiai   Fotogalerija   Struktūra ir kontaktai
 
Apie parką
Informacija lankytojams
Informacija gyventojams
Lankytojų centras
Teisinė informacija
Administracinė informacija
Paslaugos
Leidiniai
Nuorodos

© Metelių regioninis parkas
Naujienos

Dusia dosni stintelėmis

Jau kelinta savaitė ant Dusios ežero ledo traukia žvejai. Savaitgaliais žvejų mėgėjų ypač daug. Į šį kraštą juos vilioja stintelių kvapas.

Lietuvos vandenyse aptinkamos dvi stintų formos: didstintė (lot. Osmerus eperlanus) ir stintelė – (lot. Osmerus eperlanus eperlanus m. spirinchus Palias). Didstintės – praeivės stintos – gyvena Baltijos jūroje, o nerštui plaukia į Nemuno žemupį. Sėsli gėlų vandenų stintos forma, vadinamoji stintelė, gyvena giliuose Lietuvoje ežeruose bei Kuršių mariose.

Stintelė – tai ežerinė stintos forma. Jos dantys silpnai išsivystę. Kūnas yra pilkai mėlynas ir beveik permatomas. Lietuvoje užtinkamos dideliuose ir giliuose ežeruose. Turi specifinį, panašų į agurkų kvapą. Pirmaisiais gyvenimo metais užauga iki 6–8 cm ilgio ir 2–3 g svorio. Pagaunamos stintelės esti 15–18 cm, kartais 20 cm ir didesnės, ir sveria 30–40 g, retai net iki 80 g. Subręsta stintelės antraisiais trečiaisiais gyvenimo metais. Stintelės mėgsta gerai prisotintą deguonies vandenį. Jos paprastai laikosi viršutiniuose vandens sluoksniuose, stipriam vėjui pučiant arba temperatūrai krintant, nusileidžia gilyn arba arti pakraščių ieško užuovėjos. S tintų jaunikliai minta smulkiais vėžiagyviais, o suaugusios stintos, be jų, dar minta dugno gyvūnija, naikina taip pat savo ir kitų žuvų jauniklius ir kiaušinius. Neršia balandžio – gegužės mėnesiais. Lipnius, smulkius ikrelius leidžia ant smėlėto, žvirgždėto dugno ir ant augalų. Stintų ikrus labai naikina pūgžliai. Stintelės lytiškai subręsta labai anksti. Žvejams yra žinomi geri ir blogi metai. Tai galima paaiškinti tuo, kad stintelių gyvenimas palyginus su kitomis žuvimis yra trumpas, o neršia dažniausiai vieną ir tik retais atvejais keletą kartų gyvenime. Kai pavasaris ateina vėlai ar stipriai kinta vandens lygis nerštavietėse, stintelių mailiaus išsivysto mažiau ir artimiausiais metais jų sugavimas krenta.

stintele.jpg

 
Grįžti
  

  

  

 

Metelių regioninio parko direkcija. Valstybės biudžetinė įstaiga.
Seirijų g. 2, Metelių k., 67482 Lazdijų raj., tel./faks. (8-318) 43 649, el. paštas info@meteliuparkas.lt.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 293371090.