Naujienos   Žemėlapiai   Fotogalerija   Struktūra ir kontaktai
 
Apie parką
Informacija lankytojams
Informacija gyventojams
Lankytojų centras
Teisinė informacija
Administracinė informacija
Paslaugos
Leidiniai
Nuorodos

© Metelių regioninis parkas
Naujienos

Tarp pavasario žiedų

 Balandžio mėnesį itin gausiai Širvinto miške žydi rūteniai. Rūteniai – tai efemeroidai, žydintys balandį–gegužę. Sunokinęs sėklas augalas nuvysta ir pasirodo tik kitą pavasarį. Įdomu paminėti, kad rūtenių sėklas platina skruzdėlės. Augalui labiausiai tinkamos augti vietos plačialapiai ir mišrūs miškai, pamiškės, miškingi upių slėniai, šlaitai. Net dvi retosios raudonosios knygos šių augalų rūšys paplitusios Širvinto miške, tai tarpinis rūtenis (Corydalis intermedia) bei tuščiaviduris rūtenis (Corydalis cava).

Tačiau svarbu nesupainioti tarpinio rūtenio (Corydalis intermedia) su paprastuoju rūteniu (Corydalis solida), kuris nėra saugoma raudonosios knygos rūšis ir Metelių regioniniame parke sutinkamas dažniau. Pagrindinis jų skirtumas – pažiedės forma. Tarpinio rūtenio ji kiaušiniška, nesuskaidyta, tuo tarpu paprastojo – karpytos, pirštiškai suskaidytos formos. Tarpinio rūtenio kekėje tik 5–7 žiedai.

Kita rūšis – retasis tuščiaviduris rūtenis, pastebėtas augantis miško šlaite. Šį augalą nuo kitų jo giminaičių nesunku atsiskirti pagal dydį. Tuščiavidurio rūtenio aukštis siekia 20–30 cm, tuo tarpu tarpinio – apie 10–15 cm, o paprastojo – 10–20 cm. Tuščiaviduriu šis rūtenis vadinamas ne veltui – jo stiebagumbis tuščiaviduris, o tai taip pat yra jo skiriamasis bruožas. Norint atpažinti šį augalą, reikėtų atkreipti dėmesį ir į labiau, nei kitų rūtenių, sutelktus rausvai – balkšvus žiedus bei pažiedėse išsidėsčiusius ovalius lapelius.

  Pagrindinės grėsmės šių rūšių populiacijoms yra miško kirtimai – yra duomenų, jog plynieji kirtimai neigiamai veikia rūtenių gausą kirtavietėse..

Paprastasis rūtenis

Tarpinis rūtenis

Tuščiaviduris rūtenis


Grįžti


  

  

  

 

Metelių regioninio parko direkcija. Valstybės biudžetinė įstaiga.
Seirijų g. 2, Metelių k., 67482 Lazdijų raj., tel./faks. (8-318) 43 649, el. paštas info@meteliuparkas.lt.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 293371090.