Naujienos   Žemėlapiai   Fotogalerija   Struktūra ir kontaktai
 
Apie parką
Informacija lankytojams
Informacija gyventojams
Lankytojų centras
Teisinė informacija
Administracinė informacija
Paslaugos
Leidiniai
Nuorodos

© Metelių regioninis parkas
Naujienos

Akcijos „Grybai ir uogos“ ir „Rezervatai“

Metelių regioninio parko teritorijoje nuo šių metų liepos 1 dienos pradedamos vykdyti akcijos: „Grybai ir uogos“, kurios tikslas – pažeidimų prevencija, užkirsti kelią neteisėtam gamtos turtų naudojimui ir „Rezervatai“, kurios tikslas – vertingų natūralių ekosistemų, buveinių, laukinių augalų, gyvūnų ir grybų genofondų išsaugojimas. Akcijos truks iki spalio 1 dienos.

Grybautojai privalo laikytis Grybavimo Lietuvos miškuose taisyklių, kurios numato, kad negalima rinkti voveraičių, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis kaip 1 cm, baravykų, kurių kepurėlės skersmuo mažesnis kaip 1,5 cm. Draudžiama rinkti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų rūšių grybus. Grybą reikia arba išrauti, arba nupjauti prie pat žemės. Griežtai draudžiama ardyti miško paklotę, samanų ar kerpių dangą, niokoti nerenkamus grybus. Miško ekosistemoms ypač kenkiama, kai miško paklotė ardoma grėbliais ir kitais įrankiais, nes taip sunaikinama ir grybiena.

Pagrindinė visų uogų rinkimo taisyklė, kurios privalu laikytis kiekvienam uogautojui – rinkti tik visiškai prinokusias uogas. Prinokę vaisiai yra maistingiausi, sukaupę daugiausiai vitaminų ir kitų vertingų medžiagų. Rinkdami tik gerai nunokusias uogas mažiau pakenksime ir uogynams – rečiau juose lankydamiesi ne taip ištrypsime uogienojus ir mažiau sumindysime neprinokusių vaisių. Bruknes, ypač jautrias aplinkos pasikeitimams, leista rinkti ne ankščiau kaip nuo rugpjūčio 1 dienos. Spanguoles – tik nuo rugsėjo 1-osios. Priklausomai nuo skirtingų meteorologinių sąlygų, uogų nunokimo laiko šie terminai gali keistis. Spanguolės auga minkštose kimininėse pelkėse, jos ypač jautrios aplinkos pasikeitimams, todėl mindomos ir trypiamos greitai nyksta. Tad gauisai lankomose pelkėse uogų sparčiai mažėja – ploni, siūliški spanguolių stiebeliai nuolat trypiami trūkinėja arba išsikloja. Be to, spanguoliautojų antplūdis kenkia ne tik uogienojams, bet ir pelkių augalams. Kitų laukinių uogų rinkimo laikas neribojamas, tačiau aišku, kad ir jas galima rinkti tik gerai nunokusias. Dar yra uogautojų, kurie uogas (dažniausiai mėlynes) renka įvairiais mechaniniais prietaisais, pavyzdžiui, dantytais samteliais, taip vadinamomis „šukomis“. Tokių „įrankių“ žala uogienojams bene didžiausia. Braukiant vaisius nuo krūmelių aplaužomos šakelės, nudraskomi lapai. Sužaloti, anksti lapų netekę augalai kitąmet duoda menkesnį derlių, tampa nebeatsparūs ligoms ir kenkėjams. Galų gale, toks rinkimas ne tik grobuoniškas, bet ir nenaudingas – samteliais nubraukiami ir neprinokę vaisiai, o dalis prinokusių sumaigoma. Jeigu nustatyta tvarka pažeidžiama grybaujant ir uogaujant, tai piliečiams užtraukia baudą nuo 25 litų iki 100 litų, pareigūnams – nuo 100 litų iki 200 litų.

Rezervatuose, kurių Metelių regioninio parko teritorijoje yra du: Trako ir Obelytės, griežtai draudžiama ne tik uogauti ar grybauti, bet ir apskritai lankytis. Visi gamtos gėrybių rinkėjai turi įsidėmėti, kad leidimai rinkti grybus ir uogas neišduodami. Rezervatų režimo pažeidimas – užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams nuo 50 litų iki 100 litų, pareigūnams – nuo 150 litų iki 300 litų.

Vyr. specialistė Inga Čitavičienė
Grįžti
  

  

  

 

Metelių regioninio parko direkcija. Valstybės biudžetinė įstaiga.
Seirijų g. 2, Metelių k., 67482 Lazdijų raj., tel./faks. (8-318) 43 649, el. paštas info@meteliuparkas.lt.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 293371090.