Naujienos   Žemėlapiai   Fotogalerija   Struktūra ir kontaktai
 
Apie parką
Informacija lankytojams
Informacija gyventojams
Lankytojų centras
Teisinė informacija
Administracinė informacija
Paslaugos
Leidiniai
Nuorodos

© Metelių regioninis parkas
Naujienos

Istorija: Dusios-Metelio kanalas

Metelių regioninio parko vertybės daugiau gamtinės nei kultūrinės, tačiau įdomių istorinių objektų netrūksta. Galbūt esate girdėję apie kažkada egzistavusį Metelių dvarą? Įdomus faktas - Metelių dvaras buvo įsikūręs ne Meteliuose, o beveik 10 kilometrų šiauriau dabartinio Metelių miestelio, šalia Kumečių tvenkinio, įrengto ant Metelytės upelio.

Meteli___dvaras_1922.JPG

Čia šiuo metu iš dvaro pastatų likęs tik raudonų plytų griūvantis vandens malūnas. Penkių aukštų mūrinis malūnas ant Metelytės kranto buvo pastatytas XX a. pradžioje, gamino įvairius kruopų ir miltų gaminius, kuriais aprūpindavo Alytaus, Seirijų, Simno, kitų gyvenviečių prekybininkus.

IMG_20171107_123056.jpg

1944 m. baigiantis Antrajam pasauliniam karui, besitraukdami vokiečiai sudegino visus dvaro pastatus ir rūmus su 43 kambariais. Kai kurie vietos gyventojai dar pamena, jog sudegino už tai, kad keliems vyrukams įpjovus tilto pastolius, į upelį prie užtvankos įkrito Tigras. Tanko ekipažas išleido kurą ir sudegino visus dvaro pastatus. Būtų kliuvę ir netoliese stovėjusiam nedideliam Kumečių dvareliui, bet tuometinė savininkė sugebėjo perkalbėti karininką ir jis liko sąlyginai sveikas.
Pokario metais vietiniai gyventojai išardė likusias Metelių dvaro liekanas, dalį medžiagų panaudojo statyboms, didelę dalį dvaro parko medžių iškirto malkoms.

IMG_20171107_103625.jpg

Vienų įdomesnių projektų galėjo tapti neįgyvendintas dvaro savininkės Marijos Vaitkevičienės planas kanalu sujungti Dusios ir Metelio ežerus, nes vasarą malūnui trūko vandens, o Dusio ežero vandens lygis kaip tik buvo aukštesnis.

IMG_20171107_103617.jpg

1916 metais buvo parengtas šio kanalo projektas, tačiau artėjantis karas ir progresas privertė pasirinkti pigesnį variantą - buvo įrengtas lokomobilis (garo variklis), kuris pakeisdavo vandens turbiną nukritus vandens lygiui.
Grįžti
  

  

  

 

Metelių regioninio parko direkcija. Valstybės biudžetinė įstaiga.
Seirijų g. 2, Metelių k., 67482 Lazdijų raj., tel./faks. (8-318) 43 649, el. paštas info@meteliuparkas.lt.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 293371090.