Naujienos   Žemėlapiai   Fotogalerija   Struktūra ir kontaktai
 
Apie parką
Informacija lankytojams
Informacija gyventojams
Lankytojų centras
Teisinė informacija
Administracinė informacija
Paslaugos
Leidiniai
Nuorodos

© Metelių regioninis parkas
Naujienos

Dusios ežeras ir klimato kaita

Klimato kaita atrodo kaip išgalvotas dalykas tol, kol “gyvenama” virtualiame pasaulyje, arba neiškeliaujama toliau nuo miestų į gamtą. Jei savaitgalį nutartumėte patyrinėti didžiųjų Dzūkijos ežerų pakrantes, tokios akcijos kaip Global Climate Strike gali pasirodyti ne visai beprasmės net ir patiems didžiausiems skeptikams.

Antrus metus besitęsianti hidrologinė sausra stipriai apmažino paviršinius vandenis Lazdijų krašte, o gruntinius paslėpė giliau į žemę. Viso to pasekmes vasarą pajunta kaimų gyventojai, sausuose šuliniuose bergždžiai beieškantys vandens. Džiūstančios pelkės, kūdros ir nykstantys maži ežerėliai kelia pavojų balinių vėžlių, raudonpilvių kūmučių, skiauterėtųjų tritonų ir kitų retųjų roplių populiacijoms.

Daugiausiai duomenų parko specialistai surinko stebėdami Dusios ežero hidrologinę situaciją ir šiek tiek paanalizavus duomenis matome, jog ežero vandens lygis per pastaruosius 44 metus (nuo 1975 m.) sumažėjo vidutiniškai 19,4 cm!!! Nuo 1975 iki 2010 m. vandens lygis kasmet sumažėdavo 0,73 cm, o nuo 2010 metų vandens lygio kritimo tempas išaugo dvigubai ir vandens lygis Dusios ežere kiekvienais metais nukrenta 1,48 cm.

Vandens lygis Dzūkų jūroje tiesiogiai susijęs su iškrintančiu kritulių kiekiu, o pastarųjų kiekis iki 2010 m. kasmet augo po 0,5 mm, o nuo 2010 mažėja po 2,33 mm per metus.

Viskas vyksta čia ir dabar, taigi jei turite laiko ir noro atvykite šeštadienį pasižvalgyti į didžiuosius pietų Lietuvos ežerus ir jų apylinkes, pasigrožėti migruojančių vandens paukščių pulkais, o kai sušalsite, užsukite sušilti į Metelių regioninio parko Lankytojų centrą, šeštadieniais mes laukiame jūsų.


Grįžti
  

  

  

 

Metelių regioninio parko direkcija. Valstybės biudžetinė įstaiga.
Seirijų g. 2, Metelių k., 67482 Lazdijų raj., tel./faks. (8-318) 43 649, el. paštas info@meteliuparkas.lt.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 293371090.