Naujienos   Žemėlapiai   Fotogalerija   Struktūra ir kontaktai
 
Apie parką
Gamta
Gyvūnija
Augalija
Kultūra
Kraštovaizdis
Filmo fragmentai
Panoraminės nuotraukos
Struktūra ir kontaktai
Informacija lankytojams
Informacija gyventojams
Lankytojų centras
Teisinė informacija
Administracinė informacija
Paslaugos
Leidiniai
Nuorodos

© Metelių regioninis parkas
Gyvūnija

Žinduoliai. Metelių regioniniame parke aptinkamos 47 žinduolių rūšys. Retų žinduolių rūšių sutinkama mažai. Metelių regioninio parko miškuose vis rečiau sutinkami briedžiai, taurieji elniai, dažniau galime pastebėti stirnas, bebrus ar kiškius. 1999 m. Metelių bažnyčioje ir gyvenvietėje ultragarso detektoriumi buvo identifikuoti kūdriniai pelėausiai, šikšniukai nykštukai, rudieji nakvišos. Istoriniais duomenimis, 1936 m. rugsėjo 23 d. Statiškės miške buvo sugauta didžioji miegapelė. Vėliau šiame miške šios miegapelės pakartotinai neaptiktos. 1990 m. šiame miške buvo iškelta 40 inkilų didžiųjų miegapelių paieškoms. Inkilai buvo patikrinti 1990, 1993, 1994 ir 1997 m., tačiau rastos tik lazdyninės miegapelės. Tikėtina, jog didžiosios miegapelės išnyko dėl brandžių ąžuolynų iškirtimo šiame miške.

Paukščiai. Metelių regioniniame parke aptinkamos 192 paukščių rūšys, iš kurių 130 rūšių peri. Į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos 47 rūšys. Parko didieji ežerai yra Europinės svarbos teritorija migruojantiems paukščiams. Rudeniop, sutrumpėjus dienai, atvėsus orams, sumažėjus maisto, paukščiai ieško vietų, kur galėtų sočiai ir saugiai pasimaitinti. Tinkamiausi apsistoti yra didieji Pietų Lietuvos ežerai: Dusia, Metelys, Obelija. Kasmet sezoninių migracijų metu čia susitelkia daugiau nei 10 tūkstančių paukščių. Kiekvienais metais ežeruose stebimos tarptautinės svarbos ausuotųjų kragų (iki 2000 paukščių) ir laukių (iki 15000 paukščių) sankaupos. Tai yra vienos didžiausių traukiančių ausuotųjų kragų ir laukių sankaupos Vidurio Europoje. Į gausius būrius susitelkia iki 4000 kuoduotųjų ančių, 1000 klykuolių, 600 rudagalvių ančių, 500 didžiųjų ančių ir iki 1000 didžiųjų kormoranų. Ne veltui Metelys vadinamas gulbių lopšiu, čia jų galime pamatyti net kelis šimtus. Be mums gerai pažįstamų gulbių nebylių, pamatysime ir viešnias iš šiaurės: gulbes giesmininkes ir mažąsias gulbes. Dusios, Metelio ir Obelijos ežeruose kasmet peri po kelias pilkųjų žąsų poras. Metelio ir Obelijos ežeruose peri kelios poros globaliai nykstančių ančių rudžių.  

 Ropliai ir varliagyviai. Parke aptinkamos šešios roplių rūšys: gyvavedis ir vikrusis driežai, geltonskruostis žaltys, gluodenas, margoji gyvatė bei balinis vėžlys. Tuoj pat už Trako, pačiame pietiniame parko pakraštyje, esančios kelios pelkutės ir ežerėliai labai svarbūs biologams. Tai Juodabalė – viena iš nedaugelio vietų Lietuvoje saugoma kaip balinių vėžlių draustinis. Šių gyvūnų čia dar esama, nors ir baigia išnykti. Vyresniems kaimo dzūkams apie Seirijus, Veisiejus ar Varėną baliniai vėžliai gal ir nėra didelė staigmena. „Geležinėmis“ varlėmis vadinami tamsūs storašarviai ropliai sekliuose ežeriukuose, kūdrose ir durpinėse duobėse anksčiau būdavo aptinkami gerokai dažniau nei dabar. Dabar laikai keičiasi geležinių varlių nenaudai. Vėžliai gyvena ilgiausiai iš visų Lietuvos gyvūnų – šimto metų senumo balinis vėžlys nėra didelė retenybė tarp gentainių. Tačiau ir jie nesulaikomai traukiasi iš gyvenimo. 

   

Žuvys. Dusios ežere sutinkama 19 vietinių žuvų rūšių. Čia aptinkamos įvairių ekologinių grupių žuvys: šaltamėgės (seliava, stinta ir vėgėlė) ir šiltamėgės. Iš šiltamėgių vyrauja kuoja, ešerys, gausiausios šaltamėgės buvo seliavos, kurios šiuo metu beveik išnyko. Obelijos ežere sutinkama 14 vietinių rūšių žuvų, vyrauja karšis, kuoja. Buvo bandoma aklimatizuoti sazanus, bet pastangos nepasiteisino. Metelio ežere sutinkama 19 rūšių žuvų. Vyrauja kuoja, ešerys. Neretai sutinkama lydeka, karpis, anksčiau buvo sugaunama šamų. Parko ežeruose nuolat veisiami unguriai, lydekos, karpiai, seliavos, peledės, lynai, vėgėlės, starkiai. Tačiau nepaisant pastangų, seliava Dusioje jau gana retas laimikis.

vabalas.jpgVabzdžiai. Metelių regioniniame parke buvo tyrinėti tik kai kurie vabzdžiai – būtent bitiniai plėviasparniai, drugiai ir žirgeliai. Vabzdžių tyrimai buvo atliekami 1991–1994 metais ir 2001–2002 metais. Pirmųjų tyrimų metu rasta kelios retos į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos sparčiai nykstančios rūšys: ilganosė smėliabitė, sieninė gaurabitė ir stepinė kamanė. Taip pat rastos kelios retos rūšys: katilėlinė smėliabitė, Semionovo kamanė ir didžiaakė kamanė, aptinkamos Dusios ir Obelijos ežero sausapievių šlaituose. 2001– 2002 metų tyrimų metu Metelių regioniniame parke užregistruota 603 makrodrugių rūšys. Tyrimų metu nustatyta 7 saugomų drugių rūšys: akiuotasis satyras, blyškusis geltonsprindis, machaonas, pievinis satyriukas, didysis auksinukas, pilkažalis žvilgūnas ir 3 saugomos žirgelių rūšys: didysis karališkasis laumžirgis, mažasis karališkasis laumžirgis, šarvuotoji skėtė.
  

  

  

 

Metelių regioninio parko direkcija. Valstybės biudžetinė įstaiga.
Seirijų g. 2, Metelių k., 67482 Lazdijų raj., tel./faks. (8-318) 43 649, el. paštas info@meteliuparkas.lt.
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 293371090.